Powinno się być dobrym jak chleb.św. Albert Chmielowski

03.06.2018   Aktualności

Kalisz: procesja od św. Wojciecha do św. Józefa

Procesją „Od Wojciecha do Józefa” rozpoczęły się w Kaliszu obchody święta Opieki Świętego Józefa i 21. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Kaliszu, która miała miejsce 4 czerwca 1997 r.

Uroczystości rozpoczęły się przy kościele św. Wojciecha na Zawodziu (najstarszej części Kalisza). W tym roku połączone były z dziękczynieniem za 100 lat odzyskania przez Polskę niepodległości.

Po odmówieniu litanii do św. Józefa procesja przeszła ulicami miasta do Narodowego Sanktuarium św. Józefa. W procesji niesiono kopię obrazu św. Józefa Kaliskiego i relikwie bł. Jolenty, która obok św. Józefa jest patronką Kalisza.

W procesji szli: biskup kaliski Edward Janiak, bp pomocniczy Łukasz Buzun, kapłani z parafii kaliskich, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego z ks. rektorem. Procesję tworzyli również przedstawiciele władz samorządowych, delegacje z parafii kaliskich, Bractwo św. Józefa, Bractwo Kaliskich Strzelców Kurkowych, orkiestra oraz mieszkańcy Kalisza.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Na zakończenie procesji na placu przed kaliską bazyliką bp Edward Janiak zawierzył św. Józefowi całą diecezję kaliską. Podziękował wiernym za udział w procesji i dawanie świadectwa swojej wiary. Biskupi udzielili pasterskiego błogosławieństwa.

Pierwsza procesja odbyła się w pierwszą niedzielę czerwca 1998 r. w godzinach popołudniowych pod przewodnictwem ordynariusza diecezji kaliskiej bp. Stanisława Napierały i na stałe została złączona z rocznicą wizyty Jana Pawła II w Kaliszu i odpustem Opieki św. Józefa. Procesja jest oddaniem czci św. Józefowi - patronowi miasta Kalisza.

Procesja „Od Wojciecha do Józefa” została tak nazwana, ponieważ wyrusza z Zawodzia, najstarszej części miasta Kalisza do Sanktuarium św. Józefa. Jest wzorowana na wielkich procesjach w Gnieźnie i Krakowie. Jej celem jest pokazanie Kaliszowi jego patrona oraz danie możliwości zamanifestowania swojej wiary i złożenia publicznie dziękczynienia za opiekę św. Józefa nad miastem. W procesji niesiona jest kopia obrazu św. Józefa Kaliskiego pobłogosławiona w 1993 r. w Rzymie przez Jana Pawła II.