Jeżeli cię przestrasza praca, wspomnij na nagrodę. św. Augustyn

11.03.2012: Studium Duchowości Chrześcijańskiej

Rozmowa z ks. dr Jerzym Jeżowskim

ROZMOWA Z KS. DR JERZYM JEŻOWSKIM, DYREKTOREM
STUDIUM DUCHOWOŚCI CHRZEŚCIJAŃSKIEJ

Dane dotyczące Studium
Adres:
ul. Złota 144
62-800 Kalisz

Dyrektor: ks. dr Jerzy Jeżowski
ul. Złota 144
tel. 0-62 767-41-44
kom.0-604 993581
e-mail: xjerzyj@diecezja.kalisz.pl

Wykłady odbywają się przy bazylice św. Józefa w Kaliszu
- Pl. Św. Józefa 7.

Rozmowa z ks. dr Jerzym Jeżowskim, dyrektorem Studium Duchowości Chrześcijańskiej, ojcem duchownym oraz wykładowcą teologii duchowości w WSD w Kaliszu.

29 września swoją działalność zainaugurowało Studium Duchowości Chrześcijańskiej. Czym Studium będzie się zajmowało? Jaki jest cel jego istnienia?

Na te dwa pytania dam jedną odpowiedź. Studium będzie prowadziło wykłady i ćwiczenia dla wszystkich, którzy pragną pogłębić swoją formację duchową.

Skąd pomysł jego powołania? Czy takie Studium jest komukolwiek potrzebne?

Pomysł rodził się już od dawna. Przez trzy lata (1998-2000 r.) przeprowadziłem na pieszej kaliskiej pielgrzymce konferencje. Uczestniczyłem w rekolekcjach oazowych. Zawsze uczestnicy pozostawiali prowadzącego z pytaniem: a co dalej, gdzie można to zgłębić?

Główny impuls do tego dzieła podsunął nasz Ksiądz Biskup Ordynariusz oraz ks. prof. Stanisław Urbański z Warszawy - Dziekan Wydziału Teologicznego i Kierownik Sekcji Teologii Duchowości Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Takie Studium funkcjonuje już od kilku lat w Łodzi oraz od tamtego roku w Częstochowie. Bardzo ciekawe w tym względzie są doświadczenia Kościoła Katolickiego np. w Stanach Zjednoczonych.

W pierwszym spotkaniu uczestniczyło 65 osób. Kim jest przeciętny uczestnik Studium Duchowości Chrześcijańskiej?

Tak. W pierwszym spotkaniu uczestniczyło 65 osób. 1/3 to młodzież od klasy maturalnej (min. 18 lat) do studenckiej włącznie. Połowa to absolwenci trochę starsi ze szkół średnich oraz wyższych uczelni: małżonkowie, siostry zakonne oraz kapłan. Są także osoby trochę starsze.

Kto będzie prowadził zajęcia? Jakich tematów będą one dotyczyły?

Księża profesorowie naszego Wyższego Seminarium Duchownego oraz zaproszeni goście m. in. ks. prof. Stanisław Urbański z Warszawy. W sobotnich spotkaniach będzie mowa o: chrześcijańskiej wierze i jej rozwoju w życiu duchowym; roli słowa Bożego, sakramentów i Kościoła; modlitwie i medytacji chrześcijańskiej; kierownictwie duchowym; formacji sumienia; współczesnych zagrożeniach dla duchowości chrześcijanina.

Uczestnictwo w Studium jest bezpłatne?

Tak.

Czy Studium będzie się kończyło jakimś tytułem ?

Raczej dyplomem animatora duchowości.

Pierwsze spotkanie już się odbyło. Czy chętni mogą się jeszcze zgłaszać?

Tak, ale tylko do 27 października - czyli następnego spotkania. Później już nie, ponieważ każde z tych spotkań jest tak pomyślane, że stanowi ciąg pogłębiających się zagadnień.

Rozmawiał ks. Krystian Szenowski

Najnowsze