Krwią Jego ran zostaliście uzdrowieni. 1P 2, 24

01.08.2018: Kuria Diecezjalna informuje

Odpust ku czci św. Rocha z błogosławieństwem zwierząt w Mikstacie

Mikstat: 16 sierpnia, w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha odbędą się wielkie uroczystości odpustowe połączone z obrzędem błogosławieństwa zwierząt, na które zaprasza, ks. kan. Krzysztof Ordziniak, kustosz tego wyjątkowego miejsca.

W Mikstacie co roku 16 sierpnia,  od ponad trzystu lat odbywają się  niezwykłe uroczystości odpustowe ku czci Świętego Rocha. Możemy sobie pomyśleć, przecież w każdej parafii odbywają się uroczystości odpustowe. Więc w czym tkwi niezwykłość odbywającego się tutaj odpustu.  Jest pewien element uroczystości, którego nie spotkamy w innych zakątkach kraju - to obrzęd błogosławieństw zwierząt. Tu od pokoleń  mieszkańcy ufni w orędownictwo Świętego Rocha przyprowadzają, a w ostatnich latach także przynoszą swoje zwierzęta i proszą Go o opiekę nad nimi. Obrzęd błogosławieństwa zwierząt odbywa się po Mszy Świętej wotywnej sprawowanej o godz. 8:00. Można będzie  w tym dniu zobaczyć tu prawie cała Arkę Noego. Będą tu koty różnych ras, psy, kanarki, króliki, chomiki, żółwie, konie  zaprzęgnięte do  bryczek. Właściciele zwierząt troszczą się by w tym dniu ich zwierzątka prezentowały się jak najpiękniej. Przyozdabiają je kolorowymi kokardami, kotylionami, a dla piesków niejednokrotnie przygotowują ubranka. Obrzęd ten jest widowiskowym elementem uroczystości odpustowych, ale ma także głęboką wymowę religijną.

Bezpośrednie przygotowania do uroczystości odpustowych rozpoczynają się 7 sierpnia. Od tego dnia o godz. 18:30 w Sanktuarium  sprawowana będzie Msza Święta z nauką. W tym roku będą je głosili kapłani z mikstackiego dekanatu.  Po Eucharystii  odprawiana będzie Nowenna do Świętego Rocha.

Mikstat nazywany jest miastem szczególnego kultu Świętego Rocha. W trosce o przekaz pięknych tradycji odpustowych organizowana zostanie już VII edycja Szkoła Świętego Rocha dla młodych parafian mikstackich. Czym jest ”Rochowa Szkoła”?  To  spotkania  przybliżające   dzieciom postać Świętego Patrona, a także wspólnej modlitwy nowennowej, poznawania zwyczajów odpustowych. Na dzieci i młodzież czeka wiele atrakcji.

W scenariuszu uroczystości odpustowych  znajduje się  Dzień Chorych i Starszych. Przeżywany będzie w  niedzielę 12. sierpnia. Będzie to spotkanie modlitewne osób chorych i starszych oraz ich opiekunów przy relikwiach św. Rocha i bł. Hanny Chrzanowskiej. Spotkanie poprowadzi ks. kan. Arkadiusz Hajdasz,  kapelan Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny w Kaliszu.

15 sierpnia po Mszy Świętej odprawianej o godz. 18:00 z kościoła farnego wyruszy do sanktuarium procesja z Najświętszym Sakramentem i  relikwiami  Świętego Rocha. W sanktuarium św. Rocha odśpiewane zostaną  nieszpory   i rozpocznie się  całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu. O godz. 24:00 kapłani pochodzący z mikstackiej parafii będą sprawowali pasterkę.

O godz. 9:00 odbędzie się wspomniany już obrzęd błogosławieństwa zwierząt, którego dokona J.E. Ksiądz Bp Łukasz Buzun.

O godz. 11:00 odprawiona zostanie uroczysta suma odpustowa. Przewodniczyć jej będzie ks. bp Łukasz Buzun. Po Mszy św.  z indywidualnym błogosławieństwem dzieci  sprawowanej o godz. 18:00 procesja z Najświętszym Sakramentem i relikwiami św. Rocha powróci do kościoła farnego.

Tę niezwykłą uroczystość w Mikstacie naprawdę  warto  obejrzeć i przeżyć, bo opisać jej się nie da. Zadziwiająca jest siła wiary i tradycji w tej społeczności.  W grudniu 2015  roku uroczystości odpustowe ku czci Świętego Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Więcej na temat uroczystości odpustowych w Sanktuarium w Mikstacie można  przeczytać na: http://www.parafia-mikstat.pl  Tam też znajdują się zdjęcia z ubiegłorocznych uroczystości odpustowych.

Zapraszamy na niezwykłe uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z błogosławieństwem zwierząt… oczywiście  do Mikstatu.

Ks. Krzysztof Ordziniak, Kustosz