Zawsze szukajcie prawdziwego oblicza Boga.Benedykt XVI

EUCHARYSTYCZNY RUCH MŁODYCH

Eucharystyczny Ruch Młodych (ERM) na teren Polski przeniosła jako Krucjatę Eucharystyczną w 1925 roku bł. Urszula Ledóchowska. W życiu Diecezji Kaliskiej jest obecny praktycznie od początku jej powstania. Zgodnie z myślą założycielki, Ruch ten stara się pomagać dzieciom i młodzieży: w odkrywaniu Jezusa w Eucharystii, jako naszego przyjaciela, dzieleniu się wiarą we wspólnocie, budowaniu nowego świata i cywilizacji miłości w oparciu o coraz głębszą przyjaźń z Chrystusem.

Najstarsze wspólnoty tego Ruchu istniały jeszcze przed 1992 rokiem w kilku parafiach archidiecezji poznańskiej, wrocławskiej i gnieźnieńskiej, które obecnie należą do Diecezji Kaliskiej. Wśród tych miejscowości, w których najdłużej istnieje Eucharystyczny Ruch Młodych wymienić należy wspólnoty działające w parafiach: św. Ap. Piotra i Pawła w Sycowie, św. Kazimierza w Kotlinie, św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie. Duża ilość wspólnot powstała w latach 1995 - 1997, a wśród nich są grupy w parafiach: św. Mikołaja w Kaliszu, Świętej Rodziny w Kaliszu, św. Andrzeja Ap. w Złoczewie, św. Andrzeja Ap. w Borkowie, św. Marii Magdaleny w Kalinowej, św. Floriana w Opatowie, Matki Bożej Wniebowziętej w Laskach. Niemniej jednak największy rozkwit wspólnot Eucharystycznego Ruchu Młodych datuje się na lata 1999 - 2000. W chwili obecnej w Diecezji Kaliskiej jest zgłoszonych 87 wspólnot, które razem gromadzą 1100 dzieci.

Pierwszym duchowym opiekunem Ruchu w Diecezji Kaliskiej był ksiądz kanonik Piotr Nowak - proboszcz parafii p.w. św. Andrzeja Apostoła w Borkowie. Od września 1999 roku prace nad systematycznym rozwojem i pogłębianiem życia wspólnot prowadzi ksiądz Robert Chudy - proboszcz parafii p.w. św. Bartłomieja Ap. w Rogaszycach i św. Katarzyny w Kochłowach.

Do rozszerzania Eucharystycznego Ruchu Młodych przyczyniły się nowe formy działalności i współpracy z animatorami wspólnot. Są to przede wszystkim spotkania dla animatorów prowadzone systematycznie od września 1999 roku w trzech punktach Diecezji Kaliskiej: w parafii p.w. św. Mikołaja w Kaliszu, w parafii p.w. św. Antoniego w Ostrowie Wlkp. oraz w parafii p.w. św. Marcina w Kępnie. Oprócz spotkań z katechetami, którzy najczęściej stanowią grupę animatorów, są prowadzone także tzw. warsztaty. Podczas zajęć warsztatowych animatorzy dzielą się swoimi doświadczeniami i udoskonalają formy pracy z dziećmi i młodzieżą, jak również zaopatrują się w potrzebne materiały do prowadzenia grup.

Wielką rolę w propagowaniu ducha ERM odegrały audycje prowadzone w diecezjalnym radiu Rodzina, w każdą II sobotę miesiąca oraz szereg artykułów zamieszczonych w wychodzącym w Diecezji Kaliskiej dwutygodniku Opiekun.

Nową formą działalności i prezentacji Ruchu stały się również Dni Wspólnoty, które odbywają się co pewien czas w poszczególnych dekanatach Diecezji. Zawierają one tematy dotyczące działalności ERM w Diecezji Kaliskiej, a także sprawy funkcjonowania tego Ruchu w całej Polsce. Takimi najważniejszymi wydarzeniami Jubileuszu 2000 były: I Diecezjalny Dzień Wspólnoty ERM, który zgromadził w Kaliszu 29 kwietnia 2000 roku ponad 400 dzieci z różnych części naszej Diecezji oraz XI Ogólnopolski Dzień Wspólnoty ERM, zorganizowany w Poznaniu, 17 czerwca 2000 roku.

Ważną funkcję w życiu i rozwoju wspólnot spełniają także doroczne Krajowe Spotkania Animatorów w Pniewach. Na tych spotkaniach osoby odpowiedzialne za sekretariat ERM w Polsce, najpierw s. Jadwiga Botogowska, a od połowy 2001 roku s. Bożeną Kolczynska (urszulanki SJK) wraz ze zgromadzonymi animatorami tworzą nową wizję tego Ruchu dostosowaną do potrzeb dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych. Należy dodać, że coraz częściej myśli się też o włączeniu ludzi dorosłych. Owocem każdego takiego spotkania jest między innymi hasło do pracy formacyjnej, które na rok 2001/2002 brzmi: "Chrystus Cię wzywa w Eucharystii Świętej, nie bój się niczego - wypłyń na głębię."

Rok 2002 zapowiada się w ERM również ciekawie. Oprócz Ogólnopolskiego Dnia Wspólnoty zaplanowanego na 26 - 28 kwietnia 2002 roku w Licheniu wyznaczono także II Diecezjalny Dzień Wspólnoty, jesienią 2002 roku oraz rekolekcje dla dzieci i animatorów w czasie zimowych i letnich wakacji.

Ks. Robert Chudy