+ Biskup Senior Teofil Wilski (1935-2022)
02 stycznia 2020
+ Biskup Senior Teofil Wilski (1935-2022)

Biskup Teofil Wilski urodził się 16 października 1935 roku w Skubarczewie (archidiecezja gnieźnieńska). Odbył formację do kapłaństwa w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie, gdzie został wyświęcony na kapłana 11 czerwca 1960 roku przez bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Po dwóch latach pracy duszpasterskiej w parafii Kcynia skierowany został na stu­dia specjalistyczne z teologii dogmatycznej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie uzyskał stopnia doktora teologii. Jednym z głównych nurtów jego pracy naukowej była trynitologia. Przez dwa lata był pracownikiem Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. W okresie 1968-1995 wykładał teologię dogmatyczną oraz teologię życia wewnętrznego w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym. W latach 1982-1988 był ojcem duchownym w tym seminarium, a w okresie 1989-1995 pełnił funkcję jego rektora.
W dniu 8 kwietnia 1995 r. papież Jan Paweł II mianował ks. dra Teofila Wilskiego biskupem tytularnym Castello di Mauritania i pomocniczym diecezji kaliskiej. Święcenia biskupie przyjął w dniu 8 maja 1995 r. w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu. Głównym konsekratorem był arcybiskup Jerzy Stroba, metropolita poznański. Od 15 maja 1995 r. był wikariuszem generalnym diecezji kaliskiej. W Konferencji Episkopatu Polski pełnił funkcję współprzewodniczącego Zespołu ds. Dialogu ze Wspólnotą Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego oraz należał do Rady Programowej Radia Maryja.

Dnia 31 października 2011 r. przeszedł na emeryturę i zamieszał w Domu Księży Emerytów w Ostrowie Wielkopolskim. Zmarł po długiej chorobie 26 marca 2022 r.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Kaliszu w czwartek 31 marca 2022 r. Msza św. pogrzebowa została odprawiona w katedrze pw. św. Mikołaja, po której nastąpił pogrzeb na Cmentarzu Miejskim w kapłańskiej kaplicy grobowej.